TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN MECMUASI
BU AYIN MECMUASI
ÖNCEKİ SAYILARIMIZ
YARARLI LİNKLER
DUYURULAR
YORUMLAR
METİN
ÇELİMLİ ÇALIM ÇALIMIN ÇELİMLİ OLANINI BİZE EN GÜZEL ŞEKİLDE İZAH ETTİ AMA KİM İŞİTTİ? BURASI ACITIR MI DERSİN HAYIR. ÇELİMLİ ÇALIM GEREKENİ YAPTI ÇÜNKÜ İTİKADEN, İTİKAD ETMİŞİZDİR Kİ KULUN TEDBİRİ ALLAH'IN TAKDİRİ. İŞİN TEDBİRLİLİĞİNDE YÜKSELDİ DERGİLERDEN BİR DERGİ OLMAYAN ÇELİMLİ ÇALIM. DERGİ KENDİSİNE BURUN KIVIRANLARIN AYAĞINI BİRBİRİNE DOLADI HATTA KAFİR NE ETSİN DUYUNCA ÖDÜ PATLADI İÇİNDE BOĞULDU. SÖZ UÇMADI ZONK ETTİ, TINLADI ESERİ KALDI. ÇELİMLİ ÇALIM ÇEPÇELİMLİ KALDI. TARİHE TÜRK'ÇE BAKMAKLA TARİHE GAVURCA BAKMAK ARASINDAKİ FARKI GÖREMEYENLER ÇELİMLİ ÇALIM DERGİSİNE İNEĞİN TRENE BAKTIĞI GİBİ BAKTI. ÇELİMLİ ÇALIM DERGİSİ VAKTİNDE ÖTTÜ KİMİSİ UYKUSUNDA ÖLDÜ KİMİSİ HORT ETTİ HORTLADI AMA TARİHİN SUYU ÇIKMIŞTI; KİMİ HORT EDENLER HORTLADIĞINDAN NASİBİNİ ALAMADI. ÇELİMLİ ÇALIM "GÜNE MAYA ÇALDI DÜNDEN GÜNDEM".
Bekir Karakoç
İsmet Özel'in İstiklal Marşı Dernek'inde neşrettiği son yazısını okuyunca şunları söyledim: "Rabbim bu büyük şairin zihin berraklığını ve sağlam duruşunu bizlere de nasip et". İsmet Özel'i söylediklerinde haklı kılan (hatta daima haklı çıkaran) onun İslam'a sadakati ve dolaysıyla Türkiye'ye (Türk Milletine) sadakatidir. Gerçekten de "Kafirlerden kaçırılmış bir vatanımızın olduğunu" ben ondan öğrendim ve buna inandım. İstiklal Marşı da yine kafirlerden kaçırılmış ve şimdilik muhtevası yasaklı bir metin olarak durmakta ve bizler ahiretimizi kazanmanın bu metnin muhtevasına tekrar müdrik olamakla vasıl olacağız. İşte o zaman "Türk" olmuş olacağız. Tıpkı büyük şair İsmet Özel'in "Türk" olması gibi.
Bekir Karakoç
Oldum olası şu soruyu kendime sormuşumdur: Neden Şair İsmet Özel, "isti'mal edilmiş, kullanılmış veya yüklü" kavramlarla kendi fikriyatını tebarüz ettirmektedir? Başka bir ifadeyle, İsmet Özel neden birçok mefhumun kirlenmiş olduğunu bildiği halde ve bu kavramların riskli tarafını da göğüsleyerek böyle çetin bir işe girişmiştir? Mesela, "Türk Milliyetçilerinin Mecmuası" tabiri; milliyetçilik gibi bir kavramın ve onun sıfatı olarak da Türk kelimesinin, nasıl bir yabancılaşmaya uğradığı, ıstılah olarak ne manaya geldiği bilinirken, İsmet Özel niçin bunlarda ısrar etmektedir? Bu sorum şöyle bir hükme matuf olarak sorulmamaktadır: Türklük yerine Müslümanlık veya Milliyet yerine Ümmet kavramlarını kullanmalı değil mi ya? Öyle ya daha kapsayıcı olur! Hayır böyle bir yargının veya hükmün tebellür etmesi için sormuyorum bu soruları. Bilakis bu kavramları asliyetine döndürmenin, yeni kavramlarla konuşmaktan daha zor ve netameli olduğunu düşündüğümden soruyorum bütün bunları.
emre celikors
Sözleriniz yenir yutulur değil yani bizlere birseyler yutturmadan konuşan sizlere helal olsun hocalarim...
Endulus
Elhamdülillah Türküz.Türk olduğumuz belli olsun diye okuruz.
Diğer Yorumlar Yorum Ekle
YORUMLAR
yasin kavla
Yemeyiz!Reddediyoruz!mustafa deveci abi Allah kalemine kuvvet versin.
Ahmet Kemal YILDIZ
Memleketim Pazarören (Pınarbaşı / Kayseri) dediğimde (ben orada doğmadım, babamın memleketidir ama şeref duyarım) insanlar senin doğduğun yer komünist yuvasıydı da, erkekler kızlar karışık okurlardı da deyu beni kınarlar. Bu kınayanlar da güya dindar (dini dar, tarikat erbabı bir de!) kesim. Onlar acaba yaşları benden kat kat fazla olduğu hâlde ömürlerinde cağ / çağ nedir bilirler mi? Ben 30 yaşındayım ama 10 lu yaşlarımdan beri her yaz babamın senelik izinlerinde gittiğimiz kasabamızda (şimdi siyasi sebeplerden orası belediyelik kasaba/nahiye bile değil, Pınarbaşının bir mahallesi oldu!) cağlı evde yıkanırdık bazen. Ben köy değil, şehir çocuğuyum ama benim yaşımda olanlar dahi ömründe acaba çağ görmüşler midir, zannetmiyorum! Lütfi Özaydın'ın yazısını, benden farklı siyasi fikirleri olan babama da okuttum. Çok beğendi. Teşekkür ederim.
hasan aydın
"Türk kafası reel politik dinlemez.uzlaşmaz.asla sadakat gösterildiince kalınlaşır ve çevikleşir.""Türkiye Türklerindir ve onların kalacaktır.Türksen selamettesin.selamette olmak için Kur'an ve sünnet-i seniyyeyi ontolojik epistomolojik temeli yapan,istiklal marşı yazmış olan Türk milletine dahil olmak yeterlidir."Allah razı olsun bu cümleler için.yıllardır içimizden geçirip dilimizden sadır olmayanları 13.sayıdaki yazınızda sarahatle yazmışsınız mustafa tosun ağabey.
Bahadır Karadağ
vatanımızda çelimli, lisanımızda çalımlı inşallah.
Musahhih
son 2 sayıda dibacede şevval 1436 yaziyor. Zilkade ayindayiz. Tasarim ekibinin dikkatine…
Ahmet Kemal Yıldız
Ehemmi mühimme tercih etmeğe irfan derler. Lütfi Özaydın Beyefendi'nin "Türkçe'den İslâma Giriş" serlevhalı makalelerinin yeniden tashih edilerek ehli tarafından yazılmış uzun bir dibace ile taçlandırılarak kitaplaştırılması ve neşredilmesi, Türkçe'mizin ve Türk Milleti'nin istikbali için elzemdir.
Tarık Eren
Keşke bütün dergilerin PDF formatı da olsa. Tükenme ihtimali de kalmaz. İlk sayıları bulamıyoruz.
Tuğba Akdeniz
İsmet Özel'in şiirlerinden yola çıkıp önce İstiklal Marşı Derneği daha sonra Çelimli Çalım'la tanıştım. Her sayıyı bulup okuma derdine düştüm. Okudukça daha da bilinçlendim. Türk milliyetçiliği tutkum en güzel cevabı buldu. Allah razı olsun bu genç yaşımda tanışıp aydınlattığınız için..
Bülent Murabıt
Türk Milliyetçilerinin mecmuası: Çelimli Çalım.
Mert gökçe
Ah!keşke önceki sayılar tekrar neşredilse